Proč musíte citovat chatbota i ve vaší práci?

Ještě v průběhu loňského roku bylo vše takové, jak jsme byli zvyklí… pak ale přišel definitivní zlom.

Na konci listopadu spustila společnost OpenAI svého chatbota ChatGPT a během prvních dvou měsíců získal tento nevině vypadající pomocník 100 miliónů registrovaných uživatelů.

Od té doby se s podobnými aplikacemi roztrhl pytel a každou chvíli přibývají nové. Pomalu i já začínám chápat, že to tu s námi už zůstane a my se s tím budeme muset naučit žít.

Určitě to změní i naše školství

Žáci a studenti dostali do rukou další vychytávku, o které si mohla moje generace nechat leda tak zdát.

Tehdy…

Ano, už i za nás byl internet (zprvu s děsně pomalým připojením). Při vyhledávání jsme ale mohli spoléhat jen na algoritmy vyhledavačů typu Google a Seznam  – díky za ně, i když jsme si museli všechny výsledky proklikat sami.

Museli jsme zkrátka sami posoudit, jestli využijeme obsah z této stránky, nebo budeme pokračovat v hledání jinde.

… a dnes?

Dnes to všechno za vás udělá chatbot. Ať mu položíte téměř jakoukoliv otázku, dostanete odpověď. A toho se samozřejmě dá využít.

Až zase dostanete za úkol napsat nějakou seminárku, můžete to vyzkoušet. I když si myslím, že jste to už vyzkoušeli. Abych byla upřímná, já taky.

Co konkrétně se změní?

Všechno.

Texty psané chatbotem vypadají skvěle. Vždyť díky nim dokázal úspěšně složit test na medicíně – odpovědi prý byly smysluplné a inovativní.

Je to překvapivé, když uvážíme, že chatbot dost často LŽE. Budiž mu omluvou, že to nedělá úmyslně. Ještě totiž nedokáže rozlišit, co je pravda a co není. Takže vám vypíše řetězce slov, o kterých si myslí, že by se mohly nejvíce přiblížit vaší odpovědi.

Jeden příklad za všechny

Když mu zadáte, aby vám napsal konkrétní rešerši a aby vám uvedl zdroje, z kterých čerpal, některé z těchto zdrojů pravděpodobně nebudou existovat. Prostě si je vymyslí.

Vám tak nezbývá nic jiného, než si všechno znovu a znovu ověřovat, protože ta jména autorů mohou být reálná (to se nevylučuje).

Přesto je to dobrý pomocník, který vám může pomoci rozvinout text, u kterého jste se právě zasekli a nevíte, jak pokračovat dál.

Jak si krýt záda? Musíte citovat

Představte si, že právě píšete maturitní nebo absolventskou práci, a během psaní sami využijete chatbota. Budete ho nějak citovat?

Je-li vaše odpověď NE, pokračujte ve čtení.

Pokud jste odpověděli ANO, poradím vám, jak chatbota citovat, abyste měli klidné spaní.

Ale vždyť se na to nepřijde

Máte pravdu, TEĎ se na to MOŽNÁ nepřijde. Školy zatím vhodný nástroj na detekci textů psaných umělou inteligencí nemají. Ale kdoví, třeba se už brzy vývojářům podaří něco naprogramovat. Třeba i díky umělé inteligenci.

A pak začnou padat hlavy (i zpětně)

Chcete to riskovat? Ne, to vážně není ta správná strategie. Máte jedinou možnost – citovat. Když by se na to časem přišlo, můžete s klidným svědomím říct, že jste to přece uvedli do seznamu zdrojů.

Jak citovat chatbota?

V textu

Citace by mohla vypadat třeba takhle (OpenAI, 2023).

V seznamu zdrojů

OpenAI. (2023). ChatGPT: Odpověď na otázku „Jak citovat ChatbotGPT“ ze dne 15. 4. 2023. (Záznam komunikace je uveden v Příloze č. 1)

V příloze

Nic nezkazíte tím, když si váš vyhledávací dotaz i s odpovědí vyfotíte a celou komunikaci vložíte do přílohy své závěrečné práce.

Proč?

Protože zdroj, na který se odkazujete, nebude možné dohledat. Čtenáři tak dáte možnost, aby si tu odpověď mohl přečíst. Základním důvodem citování totiž je, že všechny zdroje musí být možné dohledat, zkontrolovat a ověřit. Tak proto.

Neochrání vás to před chybou, ale nebudete plagiátory

Pravděpodobně vás tento postup neochrání před chybou. Měli jste být pečlivější a k získaným odpovědím jste měli být kritičtější. Neměli byste ale být označeni za plagiátora.

Být plagiátorem není žádný med. Často to vede ke konci dobře našlápnuté kariéry a k odebrání titulu.

A může to prasknout?

Časem by mohlo. Třeba tak, že vám chatbot dá na dotaz odpověď se stejnou chybou jako někomu před vámi. V historii se už něco podobného přihodilo, i když tehdy převzal chybu člověk.

U bezchybných textů to budou mít softwary na odhalování plagiátů a textů psaných umělou inteligencí mnohem těžší.

Víte, kdy bude text opravdu originální a váš?

Když ho sami napíšete a vše si pečlivě ověříte. Všechno ostatní je prostě risk.

Takže na to nezapomínejte, pište práci s rozumem a citujte.

Pokud jsem vás tímto článkem zaujala, zůstaňme v kontaktu i nadále. Nechte mi na vás e-mail a já vám pošlu další články o studiu na VOŠ.

Anebo víte co? Podejte si rovnou přihlášku k nám na Kotlářskou a vyzkoušejte si studium na vlastní kůži. 🙂

Budu se na vás těšit.

Lucie Semerádová

5/5 - (1 hodnocení)
Lucie Semerádová
Jsem zástupkyní ředitele pro VOŠ na Obchodní akademii a vyšší odborné škole na Kotlářské v Brně. Ráda se s vámi podělím o to, jak u nás probíhá studium. Od přijímaček po absolutoria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *