Přelom května a června bývá pro maturanty zlomový. Nejen že většina z nich úspěšně složí maturitní zkoušku, ale začnou jim i chodit rozhodnutí o přijetí na vysokou školu.
Na konci čtvrťáku se to láme
Budete-li mít štěstí, můžete během dvou měsíců dosáhnout na dvě významné mety současně. Je-li to váš případ, potom vám k oběma úspěchům blahopřeji.
Co když to ale s tou vysokou školou nevyjde?
Statistika je neúprosná. Přestože se každoročně navyšují počty míst na vysokých školách, je stále hodně studentů, kteří zůstanou pod čarou a na vysněný obor se zkrátka nedostanou.
Mnozí z nich pak na studium vysoké školy buď zanevřou, nebo začnou hledat alternativy. Je-li to i váš případ, připravila jsem pro vás tento článek.
Jaké máte možnosti dalšího studia?
Pokud se nedostanete na vysněnou vysokou školu, máte několik možností:
1. Zkusit 2. kolo přijímacího řízení
Může se vám ale stát, že už na ten váš vysněný obor bude plně zaplněná kapacita, takže se tam letos už nedostanete. Další příležitost budete mít až za rok.
2. Přihlásit se na soukromou vysokou školu
Větší šanci budete mít u soukromých vysokých škol, kam většinou přijímají studenty ještě v průběhu prázdnin. Se studiem na soukromých vysokých školách je ale spojené školné, které se většinou pohybuje kolem 40.000-60.000 Kč ročně.
3. Přihlásit se na pomaturitní studium jazyků
Když budete umět cizí jazyk, tak se ani na globálním pracovním trhu neztratíte. Roční jazykový kurz vám k tomu jistě pomůže, o tom nemůže být snad ani řeč.
Je to vhodná varianta i pro ty, kteří si chtějí za každou cenu ponechat studentské výhody a status studenta. Školné za celý rok se pohybuje kolem 25.000-30.000 Kč ročně.
4. Přihlásit se na vyšší odbornou školu (VOŠ)
Vyšší odborné školy se sice od studia na vysokých školách liší zejména svým praktickým zaměřením, ale jinak získáte výhody obou výše uvedených alternativ za zlomek ceny (2.500-3.000 Kč ročně):
- Díky studiu na vyšší odborné škole získáte akreditované a prakticky orientované vzdělání.
- Po úspěšném absolvování získáte titul DiS. (diplomovaný specialista) psaný za jménem.
- Cizí jazyk vás bude provázet po celé studium (obvykle 3 roky).
- Zachováte si status studenta a všechny studentské výhody.
Jaké studijní obory vám nabízí naše VOŠka?
Pokud byste se rozhodli studovat VOŠ na Kotlářské v Brně, měli byste na výběr ze dvou studijních oborů:
- Sociální práce, po jehož absolvování získáte odborné kompetence nezbytné pro výkon profese sociálního pracovníka.
- Ekonomicko-právní činnost, po jehož absolvování získáte teoretické a praktická znalosti v ekonomických, právních a administrativních oblastech.
Jsou toto vaše vysněné obory?
Tak si nezapomeňte do konce května podat přihlášku ke studiu.
(Pokud čtete tento článek později, nevadí. Koukněte se také na stránky naší školy, jestli jsme ještě nevypsali 2. kolo přijímacího řízení.)
Máte další otázky?
Pokud budete mít jakoukoliv otázku ke studiu u nás na VOŠ, bez obav napište na e-mail semeradova@oabrno.cz.
Lucie Semerádová