1. Standardní doba studia jsou 3 roky
Ať už se rozhodnete studovat na vyšší odborné škole nebo na vysoké škole, vaše studium bude trvat minimálně 3 roky. Ano, vím, že na některých vysokých školách je standardní doba ještě o rok delší (4 roky).
Tady alespoň vidíte, že studenti VOŠky nejsou žádné rychlokvašky.
Co ale možná nevíte, je to, že naši absolventi VOŠ mohou vystudovat bakaláře za kratší dobu. Vysoké školy jim totiž část odstudovaných předmětů uznávají.
2. Studium je akreditované
Ano, ať už budete studovat na VOŠ nebo na vysoké škole, vždy bude vaše studium akreditované příslušným úřadem.
- Vysoké školy předkládají své akreditační spisy Národnímu akreditačnímu úřadu pro vysoké školství.
- Studijní programy na VOŠ podléhají dohledu Akreditační komise pro vyšší odborné vzdělávání (AK VOV).
- Pokud by vás akreditace zajímaly více, podívejte se přímo na stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
3. Musíte chodit na výuku
Možná jste to slyšet nechtěli, ale bez ohledu na to, jakou školu si zvolíte, tak do ní podle harmonogramu a rozvrhu budete muset chodit. Jen tu vaši docházku na VOŠ budeme kontrolovat o trochu více než vysoké školy.
4. Musíte (s)plnit všechny zkoušky
Je to tak, v průběhu studia budete muset během zkouškového období zvládnout všechny předměty ze studijního plánu. Většina těchto předmětů je zakončena zkouškami, které ověřují, jak dobře probranou látku umíte.
5. Budete muset napsat závěrečnou práci a složit státní závěrečnou zkoušku
Pojmosloví se na vyšších odborných školách a vysokých školách trochu liší. Na VOŠ máme absolventské práce a absolutoria, na VŠ bakalářské (diplomové) práce a státní závěrečné zkoušky.
V obou případech se ale těmto povinnostem nevyhnete. Jde totiž o, nazvěme to, výstupní kontrolu z vašeho studia.
6. Status studenta
Ať vás ale jen nestraším povinnostmi. Studiem na VOŠ získáte stejné benefity jako studenti na vysokých školách. Můžete si např. vyřídit ISIC a díky němu budete moci čerpat spoustu studentských výhod. Navíc i vy (a vaši rodiče) můžete uplatnit všechny daňové výhody.
7. Studovat se dá prezenčně i kombinovaně
Málem bych zapomněla. Pro jistotu uvádím, že jak na VŠ tak i na VOŠ můžete studovat plnohodnotné studium v prezenční i kombinované formě.
—
Tak to byl můj pohled na to, co mají vysoké školy a vyšší odborné školy společného. Pokud jsem vás tímto článkem zaujala, zůstaňme v kontaktu i nadále. Nechte mi na vás e-mail a já vám pošlu další články o studiu na VOŠ.
Anebo víte co? Podejte si rovnou přihlášku k nám na Kotlářskou a vyzkoušejte si studium na vlastní kůži. 🙂
Budu se na vás těšit.
Lucie Semerádová