Jak obhájit absolventskou práci?

Obhajoba absolventské práce je součástí absolutoria na vyšší odborné škole. Vyhnout se ji tak nedá, a proto jsem pro vás připravila tento článek, abych vám s tou obhajobou pomohla.

1. Dejte si záležet na dopsání práce

Asi vás nepřekvapím, ale o známce se rozhoduje mnohém dříve než u obhajoby samotné. Pokud si dáte na práci záležet ještě před odevzdáním a dokončíte ji, jak nejlépe budete umět, oponenti i komise to jistě ocení.

Platí to ale i obráceně. Když tu absolventskou práci odfláknete, odevzdáte ji s hromadou chyb, tak i když se budete snažit sebevíc, na nějaké zásadní vylepšování známek můžete téměř zapomenout.

2. Připravte si dobrou prezentaci

U obhajoby řekněte jen to nejdůležitější. A ani tak neřeknete všechno, co byste chtěli. S tím se prostě smiřte.

Je proto zbytečné, abyste členy komise poučovali teorií. Ta se u obhajob absolventských prací (ale platí to pak i pro bakalářky a diplomky) neočekává.

Místo toho si několikrát přečtěte praktickou část a najděte vše, co vám pomůže přesvědčit komisi, že jste cíl práce splnili. Ideální jsou čitelné obrázky, tabulky a grafy. Špatné jsou nečitelné a hustě popsané slajdy.

3. Co by měla obsahovat prezentace k obhajobě?

Dobrá prezentace by neměla přesáhnout 10 slajdů. Když půjdeme posloupně, očekávala bych, že se dozvím:

1. slajd: Název práce, jméno autora a vedoucího práce.
2. slajd: Cíl práce – stačí hlavní a max. dva dílčí cíle, výzkumné otázky nebo hypotézy.
3. slajd: Metodiku práce – uveďte několik kroků, ze kterých bude zřejmé, jak konkrétně jste cíle plnili.
4.- 7. slajd: Výsledky práce – ideální obsah jsou obrázky, tabulky a grafy. Obecně platí, že je lepší to nepřehánět s textem. Méně bývá více.
8. slajd: Návrhy a doporučení.
9. slajd: Závěrečné shrnutí.
10. slajd: Poděkování za pozornost.

4. Připravte si odpovědi na otázky vedoucího a oponenta práce

Je běžné, není to však povinnost, že vedoucí a oponenti pokládají v rámci svého posudku studentům otázky týkající se práce. Protože tyto otázky znáte s několikadenním předstihem, bylo by trestuhodné, kdybyste se na ně nepřipravili.

Není horší varianty, než když student na položené otázky nedokáže odpovědět na tyto otázky. I kdyby to nebylo 100% správně, ale nesmíte tyto otázky nechat bez odezvy. Pokud vážně nevíte, nebojte se požádat o radu vedoucího práce.

5. Prezentaci si pořádně natrénujte

Jednou je málo.

Čím lépe se na obhajobu připravíte, tím zdravě sebevědomí budete a dokážete tím (alespoň trochu) vylepšit celkový dojem z vaší práce.

Takže ať už si to vyzkoušíte jen před zrcadlem, nebo si prezentaci vyzkoušíte před publikem, využijte každé příležitosti, aby vaše práce byla lepší.

A ona bude.

Zvláště pak, pokud budete mluvit k věci a nepřesáhnete 10 minut celkového povídání. V přípravě nepřekračujte cca 8 minut, výsledná prezentace před komisí bývá i vlivem nervozity delší.

Pokud jsem vás tímto článkem zaujala, zůstaňme v kontaktu i nadále. Nechte mi na vás e-mail a já vám pošlu další články o studiu na VOŠ.

Anebo víte co? Podejte si rovnou přihlášku k nám na Kotlářskou a vyzkoušejte si studium na vlastní kůži. 🙂

Budu se na vás těšit.

Lucie Semerádová

5/5 - (2 hodnocení)
Lucie Semerádová
Jsem zástupkyní ředitele pro VOŠ na Obchodní akademii a vyšší odborné škole na Kotlářské v Brně. Ráda se s vámi podělím o to, jak u nás probíhá studium. Od přijímaček po absolutoria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *