Koncem druhého ročníku si studenti naší vyšší odborné školy na Kotlářské vybírají témata absolventských prací. A protože to může být někdy docela náročné, sepsala jsem pro vás několik doporučení, která by vám s výběrem mohla pomoci.
Vybírejte si téma, ke kterému máte alespoň nějaký vztah
Jak jste se cítili, když jste museli zpracovávat nějakou seminárku do předmětu, který nebyl úplně váš nejoblíbenější? Byla to docela fuška, že…?
Za tu dobu, co učím, mi prošlo rukama několik set seminárních prací. Víte ale, které práce bývávají hodnoceny nejlépe? Jsou to většinou ty, které studenty bavily, nebo ke kterým měli nějaký vztah.
Ačkoliv se ani ostatním nedá upřít snaha, většinou bývá poznat, že je psali se zatnutými zuby a na sílu.
Proč tedy podobné „utrpení“ chcete podstupovat dobrovolně i při psaní absolventské práce? Proč si prostě nevyberete téma, ke kterému máte vztah a které vás baví.
Jak si vybrat ideální téma?
Přístupů je několik. Jsou tu jen dvě důležitá omezení. Téma musí být v souladu s vámi studovaným oborem a musíte pro ně najít vedoucí(ho) práce.
1. Zamyslete se nad tím, který předmět vás baví
Pokud ještě nevíte, čím byste se chtěli po dokončení studia věnovat, můžete začít tím, že si zvolíte téma, které je obsaženo ve vámi oblíbeném předmětu. Baví vás marketing? Potom si můžete vybrat např. něco z marketingového mixu.
2. Víte už, co budete dělat po škole?
Potom je ideální, když se vaše absolventská práce stane odrazovým můstkem do praxe. Popřemýšlejte nad tím, jak by se to téma dalo propojit se studovanými předměty? Máte v plánu založit účetní firmu – založte si ji cvičně už v průběhu studia.
3. Pracujete už v nějakém oboru a řešíte nějaký problém?
Ať už v praxi řešíte nějaký účetní problém, nebo byste si chtěli vyzkoušet daňovou optimalizaci tím, že proniknete v teorii i praxi do větší hloubky, mohlo by to být ideální téma právě pro vás.
Vyberte si smysluplné téma
Vybrat si dobré téma je trochu věda. Abyste si ten výběr ulehčili, hledejte v budoucím tématu smysl a příležitost, kterou vám dává. Bude-li pro vás smysluplné, pravděpodobněji ho snáze zpracujete.
Pokud ale už teď tušíte, že to téma opustíte hned po obhajobě, tak si raději vyberte jiné (dobrá rada).
—
Pokud jsem vás tímto článkem zaujala, zůstaňme v kontaktu i nadále. Nechte mi na vás e-mail a já vám pošlu další články o studiu na VOŠ.
Anebo víte co? Podejte si rovnou přihlášku k nám na Kotlářskou a vyzkoušejte si studium na vlastní kůži. 🙂
Budu se na vás těšit.
Lucie Semerádová